
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.6 mm |
| Width | 5.6 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 4.1148 mm |
| Current Rating | 9.5 A |
| Max Current Rating | 9.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Panel Thickness | 1.9812 mm |
| Contact Gender | Female |
| VDE Tested | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 5173
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16454
Ext.Price$0.16454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16454 | $0.16454 |
| 10 | $0.14950 | $1.49500 |
| 50 | $0.13584 | $6.79200 |
| 100 | $0.11807 | $11.80700 |
| 500 | $0.10263 | $51.31500 |
| 1000 | $0.09843 | $98.43000 |
| 3000 | $0.09441 | $283.23000 |
| 5000 | $0.09055 | $452.75000 |
